To, o czym marzysz ma sen(s).

To, o czym marzysz ma sen(s).

Marzenia senne to królewska droga do nieświadomości, która epicko omija wypudrowane treści w nadymanych fiszbinach. Ma to sens?

Niezależna od upierdliwej świadomości wypowiedź, która zaprezentuje (wewnętrzną) prawdę i (wewnętrzną) rzeczywistość taką, jaka jest ☛ nie taką, jaką podejrzewasz, że jest; ani taką, jaką chciał(a)byś, żeby była.

 

 

Droga ekspresowa w kierunku rozpoznania nieświadomości i zlokalizowania mechanizmów ich powstawania prowadzi przez sen. Napotkasz znaki w różnorakich kompozycjach, począwszy od tak zwanych "okruchów dnia" aż po najgłębsze treści nieświadomości zebrane dosłownie zewsząd. Każdy ma swoją drogę i własne znaki, które można interpretować na przykład w jungowskim podejściu.

Jung zalecał szukanie kontekstu dla każdego elementu snu. Przez kontekst rozumiał zarówno skojarzenia z danym elementem, jak i znaczenia, jakie można odkryć przez amplifikację (czyli porównywania elementów snu z innym materiałem symbolicznym, co jest również nazywane wzmacnianiem symboli).

Trzy kroki na dobry start: 

1. Dokładnie wyłapuj szczegóły na drodze. Zwłaszcza to, co nie śniło się filozofom.
2. Zbieraj skojarzenia oraz amplifikacje na jednym (lub więcej) z trzech poziomów: osobistym, kulturowym i archetypowym - orient w kulturze i sztuce może dodać gazu na trasie. 
3. Po amplifikacji marzenia sennego umieszczasz go w kontekście TWOJEJ życiowej sytuacji oraz procesu 𝒾𝓃𝒹𝓎𝓌𝒾𝒹𝓊𝒶𝒸𝒿𝒾. 

Najlepszy sennik? Autorski. 

Sen komunikuje się językiem obrazów, których sens może zostać ukazany tylko dzięki własnemu systemowi interpretacji. Jung przypisuje snom niezwykłe znaczenie, w którym dostrzega nie tylko drogę prowadzącą do nieświadomości, lecz i funkcję regulującą. Sen bowiem wyraża "inną stroną" świadomej przeciwstawnej postawy, tym samym dostarczając nam brakującego materiału.

 
Znaczenie na poziomie - jednym z czterech.

1. Sen pomoże również zobrazować nieświadomą reakcję na świadomą sytuację. 2. Pokaże także takie sytuacje, które wynikają z konfliktu między świadomością a nieświadomością. 3. Co jeszcze fascynujące, to możliwość zobaczenia naszych tendencji w nieświadomości zmierzających do zmiany świadomej postawy. 4. Marzenia senne pokazują także procesy nieświadome, w których nie udaje się znaleźć żadnych związków ze świadomością. 

 

<to, o czym marzysz - ma sens>

___

Wejdź głębiej: Ole Vedfelt, Wymiary snów. Istota, funkcje i znaczenie marzeń sennych.

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.