W sytuacji bez wyjścia dobrze wchodzi wyobraźnia.

W sytuacji bez wyjścia dobrze wchodzi wyobraźnia.

Poniosła cię wyobraźnia? Na zdrowie, w stronę zmiany i rozwoju. 

Esencją wyobraźni jest umiejętność produkcji alternatyw. Kiedy na dobre ogarnęła nas zawodowa bezsilność; ilekroć ogarnia nas smutek, nie potrafimy wyobrazić sobie innego scenariusza. Bardzo często rozpaczliwe nastroje spowodowane są figlami wyobraźni. W żadnym wypadku nie chodzi tutaj o wtłaczanie ideologii “jesteś zwycięzcą”, raczej o zaprogramowanie prawidłowego podejścia do zmian. Odrobina wyobraźni jest w stanie obejść (prawie) każdy problem - to jest jej niesamowita właściwość. 

Wchodzi się drzwiami, niektórzy potrafią walić oknem. Są też tacy, którzy wchodzą przez komin - ot, co potrafi nasza wyobraźnia.  

Magiczna moc przywoływania alternatyw. 

Wyobraź to sobie, że istnieje profesja, w której możesz się świetnie sprawdzić. Są na świecie miejsca, o których ci się nie śniło. Znajomi, przed którymi tak się wzbraniasz moją zostać twoimi kompanami na wsze czasy. Nie jesteśmy dziećmi uwięzionymi w szponach schematu. Jesteśmy dorosłymi, czy po prostu ludźmi, którzy posiadają możliwość wyboru i (przedsię)wzięcia odpowiedzialności.

"Twórcze uaktywnienie siły wyobraźni wyrywa człowieka z jego przywiązania do "to nic innego, jak", dzięki czemu wprawia go w stan charakterystyczny dla tego, kto się bawi. Człowiek zaś, jak powiada Friedrich Schiller, "bawi się tylko tam, gdzie w całym tego słowa znaczeniu jest człowiekiem" - Carl Gustav Jung

Masaż dla głowy. 

Aby zwiększać prawdopodobieństwo realizacji autorskich scenariuszy musimy karmić i masować naszą wyobraźnię. Bez względu na to, kim i gdzie jesteśmy, dobrze jest czasami zmusić siebie do wyobrażenia sobie innych, być może z pozoru trudniejszych sposobów życia. Nie chodzi tu o zamartwianie się w stylu: “co by było, gdyby…”, a raczej o swobodne skojarzenia.

Wykorzystaj potencjał kreatywnego pisania i rozpocznij pisać swoją historię: “Gdybym stracił(a) wszystko i musiał(a)bym od nowa, mógłbym/mogłabym....

  • Sporządź listę 15 rzeczy,
  • Skreśl to wszystko i…
  • znajdź 20 więcej!

= To jest przeznaczenie i funkcja wyobraźni.

psychocopy

Mamy to w genach. 

Wyniki badań na temat tak zwanego rozbieżnego myślenia sugerują, że aż 98% dzieci w wieku przedszkolnym ma naturalną zdolność do twórczego myślenia na poziomie geniuszu (po ukończeniu szkoły jedynie 2% osiąga ten wynik). Oznacza to, że mamy naturalne predyspozycje do generowania pomysłów.

Pierwszym, który zauważył jej istnienie i potencjał był Arystoteles. Określił wyobraźnię terminem mimesis*, czyli zasadą twórczego naśladownictwa natury lub dzieł mistrzów. Kolejni filozofowie podzielali poglądy swojego przedmówcy twierdząc, że wyobraźnia zmienia nieobecne w obecne i  odpowiada za obrazy w naszej głowie. Andrzej Mencwel, wybitny antropolog z Uniwersytetu Warszawskiego nominowany do nagrody Nike w 2007 roku za książkę: Wyobraźnia Antropologiczna podkreśla: „wyobraźnia stwarza wyobrażenia, czyli otwiera oczy, skupia spojrzenia i ukierunkowuje ludzkie postrzeganie, więc jest swoistym rozumieniem”. 

„Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona.” - Albert Einstein. 

Co za dużo, to niezdrowo.

Wymykająca się spod kontroli wyobraźnia może płatać figle i zaprowadzić nas w ślepe uliczki, ale nie tędy droga (przynajmniej nie w tym artykule). Nas interesuje intelektualna łamigłówka, która prowokuje to przywoływania innych możliwych scenariuszy, ku naszej twórczego, aktywnego i pełniejszego życia.   

---

"Praktyka Psychoterapii", Carl Gustav Jung
"Terapia przez pisanie", Pennebaker James W., Smyth Joshua M. 
 

Powrót do blogu

Zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich opublikowaniem.